Dan njemačkoga jedinstva obilježen u našoj školi

Autor: Dora Dvoržak Ledinšćak, 4. 10. 2023.

Dan njemačkoga jedinstva (Tag der Deutschen Einheit) državni je praznik u Njemačkoj, koji se prema Ugovoru o ujedinjenju iz 1990. obilježava 3. listopada. Proslava ovog značajnog događaja upriličena je u Osnovnoj školi J.J. Strossmayera Đurđenovac za učenike i nastavnike njemačkog jezika. Obilježavanje je organizirala profesorica engleskog i njemačkog jezika Kristina Mihalčić uz podršku ravnatelja đurđenovačke Osnovne škole Tonija Markotića i ostalih suradnika.

​U svečanoj proslavi Dana njemačkog jedinstva sudjelovali su naši nastavnici Kristina Mihalčić, Lana Laslavić, Slavica Knežević, Ivana Ćurković i Kristina Horvat te učenici od petog do osmog razreda koji su sudjelovali u programu i natjecanjima. Na skup su svoje učenike dovele kolegice iz O.Š. Hinka Juhna Podgorač, Tajana Tomoković i Martina Jantoš , OŠ Vladimira Nazora Feričanci, Marina Čerepinko i OŠ Kralja Tomislava Perka Gabajšek.

Tako su učenici i nastavnici izlažući prezentacije te sudjelujući u jezičnim igrama  naučili ponešto o europskoj povijesti, integraciji i važnosti europske suradnje. Prema riječima profesorice Mihalčić današnji je dan prilika za promicanje vrijednosti mira, jedinstva i suradnje među narodima. Ovim se obilježavanjem podsjeća i na važnost njemačkog jezika kao izbornog predmeta koji zaslužuje bolji tretman.

Klara Štaba, učenica 8.b, predstavila je našu školu kratkim govorom na njemačkom, prezentaciju o saveznim državama Njemačke održali su Barbara Sokol, 8.a, Matej Petrić, 8.b, Klara Štaba, 8.b i Dora Turičar, 8.b.

Nakon edukativnog dijela, slijedio je natjecateljski dio.

Ivan Fak, 5.a je osvojio 3. mjesto u brzom pričanju, Saška Gojković, Paola Čačić i Tena Benović, iz 6.a, osvojile su 2. mjesto u razumijevanju čitanjem, Ivano Skorupa i Kosjenka Bandić – Parađiković, 7.a, osvojili su 1. mjesto u razumijevanju slušanjem, a naša Melita Vonić, 7.b,  osvojila je 2. mjesto u pisanju.

Kao pravi domaćini koji su dočekali goste i sve ih doveli i proveli po našoj školi, ponijeli su se učenici njemačkog iz 6.a, a sve prisutne su podržali i još mnogi naši učenici njemačkog, iz 7.c, 5.b, 5.c, 7.a, 8.c koji su pomagali u organizaciji i izradi dekoracija.

Suci u igrama su bili naša nastavnica Slavica Knežević i kolegica iz Podgorača, Martina Jantoš, dok su za dodjelu nagrada, medalja, tehničku pripremu i fotografiranje bile zadužene, i posao odlično odradile Lana Laslavić, Ivana Ćurković i Kristina Horvat.

« Rujan 2024 »