Svjetski dan mentalnog zdravlja

Autor: Ivana Ćurković, 12. 10. 2023.

Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se svake godine obilježava 10. listopada, utemeljila je Svjetska federacija za mentalno zdravlje 1992. godine u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja jest podizanje svijesti o mentalnom zdravlju.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO):

Mentalno zdravlje jest ”stanje potpunog tjelesnog, mentalnog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnost bolesti ili slabosti, odnosno stanje blagostanja u kojem pojedinac ostvaruje vlastite sposobnosti, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodonosno te je sposoban dati svoj doprinos zajednici” (WHO, 2001).

Svjetska federacija za mentalno zdravlje, koja je osnivač Svjetskog dana mentalnog zdravlja, predstavila je ovogodišnju temu Svjetskog dana mentalnog zdravlja koja glasi “Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo”.

Ovogodišnja tema ima za cilj podizanje svijesti i unapređivanje znanja te pokretanje akcija koje promiču i štite svačije mentalno zdravlje kao univerzalno ljudsko pravo.

10. listopada u našoj školi obilježen je Svjetski dan mentalnog zdravlja kroz razne aktivnosti za učenike i nastavnike:

• provedbom psihoedukativne radionice: „Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja“ u sedmim razredima
  • uređenim panoom u hodniku škole na temu mentalnog zdravlja
  • pozitivnim porukama za nastavnike

više o mentalnom zdravlju možete pronaći pod "Psihološki kutak"

« Rujan 2024 »