Projekt: Domovina i ja - Linija života

Autor: Toni Markotić, 16. 12. 2020.

U sklopu projekta „Domovina i ja“, danas je u našoj školskoj knjižnici prikazan dokumentarni film „Linija života“. Autor filma je profesor povijesti Dino Mataz. Projekciji su nazočili učenici 7.c razreda.

Filmom se obrađuju događaji od 12. kolovoza 1991., odnosno proglašenja SAO krajine zapadna Slavonija, pa do 15. prosinca 1991., ulaska hrvatskih snaga u sela Krasković i Pušine. U filmu svjedoče preživjeli branitelji koji iz prve ruke donose zanimljive detalje iz potresnih događanja, s posebnim naglaskom na obranu sela Humljani. U filmu je obrađeno i smaknuće četveročlane obitelji Kovač, kao i svjedočanstvo o zarobljavanju, tada osamnaestogodišnjakinje, Blaženke Nađ.

Autor filma naglašava da film nije stvaran s mržnjom i prezirom, nego da mu je svrha spasiti događaje i izravna svjedočanstva iz Domovinskog rata.

Film možete pogledati na: https://www.youtube.com/watch?v=_YZTXtXZSrM&feature=youtu.be

A razgovor sa autorom na: https://braniteljski.hr/intervju-najava-film-linija-zivota-o-obrani-sela-koje-je-bilo-linija-obrane-hrvatske/

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi

Pravilnik o izvođenju izleta,ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti