Nastup naše Dore na Državnoj smotri LiDraNo

Autor: Martina Pavlić, 23. 4. 2021.

Ovogodišnja Državna smotra LiDraNo u kategoriji pojedinačnog scenskog izraza održala se 21. travnja od 9 do 16 sati (na daljinu, putem Zoom aplikacije). Na Smotri je sudjelovalo 66 učenika (od 3 do 5 iz svake županije), a među njima i naša Dora Turičar, učenica 5. b razreda izvedbom monologa Iskrivljena priča autora Giannija Rodarija.

Sudjelovanje na ovoj Smotri organizirali smo iz prostora školske knjižnice uz tehničku podršku našeg knjižničara Tonija Markotića.

Stručno povjerenstvo sastavljeno od poznatih dramskih umjetnika, redatelja i glumaca (Mario Kovač, Barbara Rocco, Joško Ševo...) ukratko je prokomentiralo izvedbu svakog pojedinog učenika. Istaknuli su one uspješne elemente dramske izvedbe zbog kojih su talentirani učenici naše domovine i pozvani na Državnu smotru te dali poneki savjet učenicima i mentorima za budući rad na području dramsko- scenskog stvaralaštva.

Budući da je program osmišljen kao smotra , izostali su natjecateljski elementi prosudbe u smislu rangiranja učenika s obzirom na uspješnost izvedbe (nije bilo proglašenja i nagrađivanja najuspješnijih ). U tom smislu parafrazirala bih gospodina Joška  Ševu, glumca i profesora na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, koji je istaknuo kako učenici pozvani na ovakvu Državnu smotru nisu atletičari poput naše Blanke Vlašić čiji bi se uspjeh mjerio brojem preskočenih centimetara.Svoje završno izlaganje na „ okruglom stolu” zaključili su riječima nade da će se ovakvi susreti u budućnosti ipak održavati u kazališnom prostoru koji je jedini prirodan ambijent za kreativni izričaj utemeljen  na živoj riječi i neposrednom odnosu izvođača i publike.

Budući da je tijekom samog programa Smotre bilo onemogućeno snimanje nastupa, u prilogu se nalazi link za snimku Dorine izvedbe monologa koja je nastala za vrijeme stanke, nakon službenog predstavljanja, kada si je mogla priuštiti i malo šale za kraj.

Ranka Kezerle

« Svibanj 2024 »